Březen - žlučník

02.03.2017

Březen už patří jaru. Příroda se začíná probouzet. Všechno pučí a roste. Totéž se odehrává i v našem těle. Proto pokud jsme přes zimu nabrali dostatek sil, žádná jarní únava nás nemůže ohrozit. Toto období patří mezi nejdynamičtější období roku.

Co si můžeme pod pojmem žlučník z hlediska čínské medicíny představit?

Není to jen orgán žlučníku, jak ho známe ze západní medicíny. Žlučník uschovává a vylučuje žluč, řídí šlachy a rozhodnost. Spolupracuje s dalšími orgány (Ming Men, játra, srdce,....). Samozřejmě nejvíce je spjat s játry. Žlučník poskytuje QI pro šlachy a zajišťuje jejich správný pohyb a pohyblivost. Dále se stará o odvahu a rozhodování (společně s duší Shen, která sídlí v sdci).


Oslabení nebo poruchy žlučníku se tedy mohou projevovat na fyzické úrovni například bolestmi šlach a úponů, bolestmi pod hrudní kostí, nespavostí a to především mezi 23:00 - 1:00 hodinou, bolestmi hlavy až migrénami, nevolností po jídle,.... Klasická onemocnění jako záněty žlučníku, žlučové kameny, či jiná onemocnění nevyjímaje.

Žlučník může projevovat svou oslabenost i na psychické úrovni, což je v dnešní době velmi časté, například zlostí, hysterií, hněvem,.... které mohou být i potlačované, což je ještě horší varianta, protože to často pak vede k závažnějším onemocněním.

Jaro bývá projevem velkých větrů. Z hlediska čínské medicíny jaru patří játra a žlučník, zelená barva, dřevo, východní strana,..... Pokud tedy někdo v tomto období pociťuje při větrném počasí nějaké zdravotní potíže, souvisí to s oslabením orgánů játra a žlučník.Častější jsou i křeče, což způsobuje častokrát nedostatek jaterní kreve, jak nám říká čínská medicína. Hodně lidí trpí tzv. jarními depresemi, což je projevem také oslabení těchto orgánů. Játra jsou z hlediska tradiční čínské medicíny vstupní branou emocí. Protože jaro patří játrům a žlučníku, nejvíce se to projevuje v tomto období.

Jak tedy můžeme svému žlučníku pomoci?

Velmi nám pomůže, pokud odlehčíme našemu trávení například tím, že omezíme tučná a smažená jídla a mléčné výrobky. Mléčné výrobky nám velmi oslabují z hlediska čínské medicíny játra a žlučník. Játrům bude patřit měsíc duben, proto je dobré se v tomto období podobným potravinám vyhnout.

Dále je vhodné věnovat pozornost svému duševnímu stavu. Být v pohodě a nenechat se zbytečně vykolejit. Snažit se najít správný přístup ke všemu a všem za všech okolností a být spokojený. Dát si vždy trošku času před tím, než začneme přehnaně reagovat (jak se říká napočítat nejdříve do deseti).

Velmi výborné je zařadit do stravy zelené potraviny, které naše tělo pročistí a dovyživý. Jsou to například mladý ječmen, spirulina, chlorela,.... jak každý z nás určitě ví a má něco odzkoušené a osvědčené.

Jaké potraviny nám pomohou posílit žlučník?

Vhodné je začít vždy ráno se sklenicí vlažné vody, do které jsme vymačkali šťávu z poloviny citrónu. Dále pak začít zařazovat zelené potraviny. Proto začínáme více nakličovat různá semínka a luštěniny. V tomto období lze už začít i s nakličováním fazolek mungo, které se nedoporučují v zimě konzumovat, protože ochlazují. Všechna syrová strava ochlazuje organismus. Nakličovat můžeme řeřichu, vojtěžku, rukolu, obilí, čočku, ......

Dále pak pokračujeme s konzumací kvašené zeleniny (kvašené zelí, pickles,...), můžeme začít zařazovat ředkvičky, polníček, červenou řepu, která je také výborná volba (játra uchovávají krev, takže všechny potraviny, které nám natvoří krev jsou v tomto období na místě konzumovat. Jedná se o potraviny obsahující železo.).

Z bylin zařazujeme pampelišku, kopřivu, čekanku. Dále čaje z jaterních bylin: kopřivový, z ostropestřece mariánského (vhodný je i ostropestřecový olej ke konzumaci), čaj lapacho,... Dále pak hořké byliny typu jablečník, které nám pomohou organismus pročistit.

Na jaře je vhodné pročistit si organismus od různých tělu nepotřebných usazenin, které se přes zimu nashromáždily. Už v dřívějších dobách se dělaly jarní půsty. Naši předkové věděli, co dělají. V zimě se více ukládá do našeho těla tuk, aby nás zahříval. Metabolismus je pomalejší, takže také proto je více usazenin, protože tělo není schopné vše řádné strávit, pokud mu dopřáváme nadbytky potravin.

Velmi výborné je zařadit do stravy zelené potraviny, které naše tělo pročistí a dovyživý. Jsou to například mladý ječmen, spirulina, chlorela,.... jak každý z nás určitě ví a má něco odzkoušené a osvědčené.

                                             Polévka z kořenové zeleniny s řasou nori

1 pastiňák, 1 mrkev, 1 petržel, 1 cibule, sůl. 2 lžíce dýňového oleje, 1,5 l zeleninového vývaru, 2 rovné čajové lžičky ječmenného misa, vločky řasy Nori, jarní cibulka

Kořenovou zeleninu očistíme a nastrouháme na hrubém struhadle. Kastrol vytřeme dýňovým olejem a směs orestujeme. Přidáme špetku soli, zalijeme horkou vodou tak, aby byla zelenina ponořená a vaříme do měkka. Cibuli nakrájíme na jemné půlměsíčky, přidáme do kastrolu, zalijeme zeleninovým vývarem a znovu přivedeme do varu. Miso pastu rozmícháme v trošce studené vody a vlijeme ji do polévky. Snižíme plamen a necháme asi 3 minuty prolnout chutě. Nakonec přidáme Nori vločky a nakrájenou jarní cibulku.

                                                                Segedín s tempehem

1 tempeh natural, 2 větší cibule, 1/4 hlávky bílého zelí, 200 g kysaného zelí, mletá červená paprika, kmín, sůl, 3 lžíce slunečnicového oleje, 1 - 2 lžičky kukuřičného škrobu, 4 polévkové lžíce tofunézy

Marináda na tempeh: 1/2 l vody, lžíce sójové omáčky Shoyu, 2 lžíce rýžového octa

Tempeh natural nakrájíme na kostky a vaříme v připravené marinádě na malém plameni 45 minut. Mezitím si nakrájíme cibuli na půlměsíčky, orestujeme je na oleji se špetkou kmíni, přidáme na jemno nakrájené bílé zelí a na menší kousky pokrájené kysané zelí, ochutíme červenou mletou paprikou, osolíme a dusíme do měkka. Uvařený tempeh i s marinádou vlijeme do zelí, promícháme, přivedeme k varu a zahustíme škrobem rozmíchným v trošce vody. Na závěr přidáme tofunézu.

                                                            Lívanečky z pohankové mouky

250 g pohankové mouky, 2 lžíce žitného kvásku, sůl, kardamon, slunečnicový olej, pikantní marmeláda bez cukru

Pohankovou mouku smícháme s vodou tak, aby vzniklo řidší těstíčko. Přidáme žitný kvásek, špetku soli, špetku kardamonu a necháme kynout alespoň 3 hodiny (nebo do rána). lívanečník vytřeme olejem a vlijeme příslušné množství těsta. Počkáme, až se těsto trošku "nafoukne", a širokým nořem otočíme. Hotové lívanečky mažeme pikantní marmeládou bez cukru.
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky