Duben - játra

03.04.2017

 Měsíci dubnu patří játra. Játra z pohledu čínské medicíny uchovávají krev (řídí množství krve ve vztahu k aktivitě a odpočinku, řídí menstruaci, zvlhčují oči a šlachy), jsou počátkem šlach, řídí pohyb a vzestup. Mají za úkol zprůchodňovat a udržovat v těle vše průchodné  (vše se má hýbat - QI, krev i tělní tekutiny).

Játra jsou podle tradiční čínské medicíny jediným orgánem, který ovlivňuje oči. Tzv. otvorem jater jsou oči (každý orgán má svůj otvor, např. otvorem sleziny jsou ústa, otvor ledvin jsou dva dolní Yiny - otvory, ...) a játra řídí slzy. Říká se také, že játra jsou příbytkem spirituální, éterické duše HUN. Tato duše se při spánku vzdaluje od těla a umožňuje nám snění.

K játrům patří jaro, dřevo, zelená barva, východní strana, zvuk - křik, chuť - kyselá, vůně - žluknutí, pach krve,....

Čínské rčení o játrech:

- játra jsou orgánem rozhodování

- játra ovlivňují vzestup a růst

- játra jsou řídící, vyrovnávající a "ladící" orgán

- játra nesnáší vítr (při oslabení jater nám vadí větrné počasí, klimatizace atd.)

- játra zapřičiňují křeče (ty vznikají z pohledu čínské medicíny z nedostatku krve a játra krev skladují)

- játra vyrůstají z levé strany, přestože jsou napravo.


V měsíci dubnu bychom měli tedy soustřeďovat svoji pozornost právě na játra. Jsou hlavním orgánem látkové výměny a metabolismu. Jsou detoxikačním orgánem v těle, jsou chemickou továrnou našich těl. Ukládají vitaminy rozpustné v tucích, pomáhají k účinnému trávení tuků... Dalo by se říci, že řídí většinu procesů v našem těle.

Jak tedy poznáme oslabenost jater?

Játra nebolí, proto si pomůžeme ostatními příznaky. Tím, že játra podle čínské medicíny ovlivňují svaly, šlachy, oči či nehty, bude mezi příznaky oslabení jater patřit např.: velká svalová únava, zhoršené vidění či citlivost na světlo, jakékoliv nepřirozené projevy na nehtech (třepení, rýhování,...), ale také bledá pleť, tlak v pravém podžebří či problémy se zažíváním (pálení žáhy,...), ale i některé druhy migrén....

Játra jsou podle číňanů branou emocí a emoce patřící oslabeným játrům jsou např.: agrese, hněv, zlost, vznětlivost, výbušnost, zuřivost či žárlivost.

Čím můžeme svým játrům pomoci?

Například tím, že začleníme do svého životního stylu i trošku pohybu (rychlejší chůze, jízda na kole, tanec,..). Dále pak vše, co uklidní naše emoce (masáže či jiné techniky, které uklidní naše emoce), orgánové zábaly či masáže od zkušeného terapeuta, ale také vhodná strava.

Zde bychom mohli i zařadit to, že se zkusíme vyvarovat alkoholu mezi 23:00 - 3:00. Nebo také nekonzumovat ovoce krátce před spaním, protože pak nám zkvasí v žaludku a vytvoří se zde alkohol (jedna z možných příčin vzniku cirhózy jater u abstinentů). K oslabení jater může vést i nadměrné užívání léků.

Z potravin, které zatěžují a následně oslabují játra můžeme jmenovat např. mléko a mléčné výrobky, všechna smažená a tučná jídla, sladkosti a již zmiňovaný alkohol.

K posílení jater výrazně přispívají potraviny přirozeně kyselé chuti a játra doplňují potraviny hořké chuti.

Mezi nejlepší a nejznámější jaterní bylinku patří ostropestřec mariánký. Jedinou nevýhodou této bylinky je, že všechny její účinné látky se nevyluhují do čaje, jedině do lihu a to zase není vhodné pro játra dávat bylinku do lihu. Vhodná alternativa je olej, protože drcené semínko jde spíše ke střevu, protože obsahuje velké množství vlákniny. Pokud tedy chceme svým játrům pomoci použijeme olej z ostropestřece mariánského.

Dále je pak výbornou bylinkou pro játra smetánka lékařská obzvlášť její kořen a list. Můžeme si vařit čaj z kořene či kořene a nati, dále si můžeme vyrobit i kávu z kořene pampelišky (např. v kombinaci s kořenem z lopuchu). Výborný je i salát, do kterého jsme přidali čerstvé nakrájené listy pampelišky.

Vhodné jsou i čaje z řepíku, pelyňku, zeměžluči, na regeneraci jaterních buněk nám poslouží jeřabina či pupava bezlodyžná. Výborná je i kopřiva, která nám pomáhá pročistit krev. Dále list jahodníku či vinné révy. Artyčok nám může zase pomoci i při poměrně těžkých jaterních chorobách (tinktura nebo čaj z listů).

Potraviny vhodné pro posílení jater

Pro jarní období jsou typické naklíčené obiloviny a luštěniny. Pro játra jsou například fazolky mungo výrborné, protože je trošku ochlazují (což játra často potřebují) a tím, že jsou zelené jdou přímo přes dráhy k játrům. Ale i výhonky jiných luštěnin jsou velmi prospěšné. Z obilovin použijeme například bulgur, kuskus, pšenici špaldu či rýži.

Ze zeleniny můžeme použít například zelený hrášek, kyselé zelí, saláty, ředkvičky a ředkve, polníček, rukolu, kedlubny, řepu a postupně všechnu zeleninu, která začíná růst. Vhodný je i chřest, protože výborně čistí tělo a močí odvádí toxiny z těla pryč a jak víme, prvotní moč se tvoří už v játrech, takže nám napomáhá detoxikovat organismus.

Z ovoce například citrusy (díky své kyselé chuti, výborný je i grep, který má i  hořkou chuť), granátové jablíčko, jahody, hrušky, jablka. Vhodné je i avokádo, které obsahuje vhodné tuky.

Z masa lze zařadit slepice, kachny a kuřata z ekologického chovu. Vhodné jsou samozřejmě i tzv. zdravé tuky: olivový, ostropestřecový, rýžový, kokosový či rakytníkový olej. Ale také ořechy a semínka.


RECEPTY:

Zelená rýže

300g rýže, 150 g špenátových listů nebo mangoldu, 100 g brokolice, 100 ml rostlinné smetany, libeček, mladé listy kedluben, 4 stroužky česneku, mletý kmín, olej (např. rýžový)

Špenátové a kedlubnové listy a brokolici spaříme krátce v osolené vodě a nasekáme. Na oleji osmahneme česnek a přidáme mletý kmín a nasekanou zeleninu. Krátce podusíme a lehce osolíme. Dušenou nebo vařenou rýži promícháme s posekanou směsí zeleniny a zalijeme smetanou, dáme zapéct.


Nudle s chřestem a česnekovými výhonky

širší rýžové nudle, sezamový olej, česnekový výhonky, chřest, zázvor, koření 5 vůní, sójová omáčka, víno mirin (nemusí být nebo trocha bílého vína) , černý sezam

  1. V osolené vodě uvařte soba nudle podle návodu a sceďte.
  2. Na pánvi rozehřejte sezamový olej. Výhonky nakrájejte na 3cm kousky a vhoďte do pánve. Bílý chřest oloupejte, odkrojte konce a nakrájejte na 1cm šikmé plátky. Přidejte do pánve a restujte s trochou najemno nasekaného čerstvého zázvoru.
  3. Asi po 5 minutách přidejte koření pěti vůní, lehce zarestujte, až se rozvoní a pak zalijte kvalitní sójovkou nebo tamari, přidejte víno mirin.
  4. Omáčku nechte lehce zredukovat a poté vmíchejte uvařené nudle, nakrájenou jarní cibulku a servírujte posypané praženým sezamovým semínkem (světlé nebo černé).


Cizrna s artyčoky a rozmarýnem

200 g suché cizrny, 4 artyčoky, 1 cibule, 1 mrkev, 1 stroužek česneku, lze i kousek celeru, 1 snítka rozmarýnu, petrželka a panenský olivový olej

Cizrnu namočíme den předem a vaříme v neosolené vodě do měkka. Vývar nesleváme. Cibuli, mrkev a celer nakrájíme na kostičky.

Z artyčoků otrháme tvrdé listy až dojdeme k lístkům žlutým, které jsou měkké a jdou snadno přetrhnout v polovině. Odřízneme tvrdé špičky artyčoků (dáme pozor abychom špičky odřízli i s dostatečným kouskem listů), ořežeme stonek a poté artyčok přeřízneme napůl. Pokud je v artyčoku chmíří a pichlavé mladé lístky, musíme je vyřezat. Takto získáme měkkou a jedlou část artyčoku. Každý očištěný artyčok rozřízneme na 8 dílků a hned po očištění vkládáme do misky s vodou smíchanou se šťávou z citronu (jinak artyčok zčerná).

Cizrnu s trochou vývaru přivedeme k varu, přidáme nakrájenou zeleninu, česnek, propláchnuté artyčoky, osolíme a vaříme asi 20 minut. Nakonec přisypeme nadrobno nakrájené jehličky rozmarýnu a posekanou petrželku. Každou porci pokapeme panenským olivovým olejem. Podáváme s pečivem (např. napařený žitný kváskový chléb).

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky