Květen - srdce

03.05.2017

A máme tu měsíc květen, který patří podle orgánových hodin srdci. Dynamika jarního růstu je na svém vrcholu.

Rčení o srdci:

"Srdce je sídlem ducha Shen (císaře), pánem krve a počátkem cév. Srdce je pánem pěti orgánů a šesti vnitřností."

Jak lze toto rčení chápat? Srdce je z hlediska čínské medicíny nadřazený orgán ostatním orgánům. Vše, co se děje v ostatních orgánech, donese se i do srdce, kde sídlí císař. Císař přece musí vědět o všem, co se děje. 

Srdce má dvě kvalitativně odlišné úrovně:

- je zde čistý kosmický yang = prapůvodní duch v nás

- poznávací duch = nižší projev toho kosmického ducha neboli vědomí, psychika.

Jaké funkce vykonává z hlediska čínské medicíny naše srdce?

Srdce řídí krev, ovládá cévy, projevuje se na tvářích, je příbytkem ducha, otevírá se na jazyku (jazyk je tzv. výhonek srdce), ovládá pocení. Emoce patřící srdci je radost.

Další rčení o srdci:

"Srdce nesnáší horko." "Srdce ovládá řeč."

Další aspekty přiřazené k srdci:

srdci patří element ohně, vůně spáleniny, červená barva (začátkem měsíce je to světle růžová a s postupem dnů nabýrá svoji sytost až do sytě červené a rudé), hořká chuť, zvuk - smích, roční období - léto. (Podle biologického kalendáře začíná léto již v květnu, respektive v jeho druhé polovině.) Měsíc květen je měsícem lásky, která živí naše srdce.

Jak se projevuje oslabené srdce?

Pokud srdce správně funguje, proudí v těle krev plynule. Pokud je však oslabené, tok se zpomaluje, tvoří se blokády, které zadržují energii v těle. Krev je nositelka živin a energie. Oslabené srdce se tedy může projevovat na fyzické úrovni např. arytmiemi, dušností, otoky, hormonálními poruchami, vysokým či nízkým tlakem, nespavostí, pocením, návaly horka, neklidem,...

Z hlediska duševního můžeme pozorovat oslabené srdce žárlivostí, extrémní chutí na sex, ale také nezájem o sex, hyperaktivním jednáním, workoholismem, impulsivností, vyčerpaností, ztrátou energie či únavou, maniodepresivními stavy,...

Jak dostat srdíčko do rovnováhy?

Samozřejmě pěstováním lásky k sobě samému i k ostatním (ke všemu a všem). Ale také z hlediska orgánových hodin dne si povšimnout, že srdci patří čas mezi 11.00 a 13.00. To je čas, kdy je naše srdíčko nejaktivnější. V tuto dobu je tedy vhodné zapnout klidový režim a neužívat povzbuzující látky (káva, zelený či černý čaj, guarana,....), ale být v klidu také po psychické stránce (nestresovat se, nesportovat,...). Nabízí se krátký spánek nebo klidná procházka nejlépe v přírodě.

Obezita či nadváha našemu srdci také příliš neprospívají, spíše naopak. Vhodná je pravidelná denní aktivita a pohyb v přiměřené míře, což přispívá ke zdravým cévám a srdci. Také hluboké dýchání je na místě, protože srdce je sval, potřebuje tedy aktivitu.

Jaké potraviny nám pomohou posílit srdce?

Jak už jsme zmiňovali srdci patří hořká chuť, proto všechny potraviny této chuti naše srdíčko posílí. Z hlediska antroposofické medicíny můžeme přiřadit srdíčku semíka, takže všechna semínka nám pomohou naše srdíčko také posílit. Semínka obsahují nenasycené mastné kyseliny, o kterých je známo, že srdíčku prospívají.

Ze zeleniny (včetně té divoké) je vhodné zařadit čekanku, kopřivu (ta se sbírá do půlky května pak už obsahuje hodně dusičnanů, je už vyššího vzrůstu), polníček, červenou řepu, červenou papriku, růžičkovou kapustu, rukolu, saláty, zralá rajčata, ředkvičky, artyčoky,...

Ovoce např.: grep, kdoule, maliny, ostružiny, borůvky, angrešt, jahody (i podle signatury, jahoda má tvar srdce),...

Z luštenin lze použít mungo fazolky (hlavně naklíčené), sójové klíčky, čerstvý hrášek, červené fazole. Vhodné obiloviny jsou amarant, pšeničné klíčky či žito.

Z masa je vhodné například jehněčí či skopové silně obalené v bylinkách a střídmě grilované. V létě by se obecně nemělo konzumovat hodně propečené a grilované stravy. Propečenější a grilované ať už maso, zeleninu či jiné pokrmy, můžeme doporučit spíše v zimě, aby nás prohřálo. Vyhnout se tučným smaženým jídlům, které zatěžují náš oběhový systém. Naopak konzumovat v dostatečné míře "zdravé tuky" a to všichni, bez ohledu na to, kolik vážíme.

Můžeme už trošku konzumovat i mléčné výrobky, které naše tělo ochlazují. Počasí už to dovoluje. Vybírejme však raději zakysané.

Z bylinek a koření můžeme používat: šalvěj, bazalku, oregano, rozmarýn, saturejku, kurkumu... Pro přípravu čajů volíme bylinky typu: meduňka (pokud nemáme nízký krevní tlak), srdečník, pelyněk, jmelí, hloh, ale také kozlík lékařský, či třezalku.

Vhodné jsou také čínské bonbony GO DAN PI, které odbourávají nežádoucí LDL cholesterol, podporují krevní oběh, zabraňují kornatění cév , pomáhají snižovat krevní tlak ,....


R E C E P T Y :

Zapečené jáhly s červenou fazolkou

250 g jáhel, 300 g uvařených červených fazolí, 100 g mrkve, 100 g celeru, 100 g cibule, 100 g oleje, sůl, 30 g strouhanky, 2 vejce, 30 g tavenýru (sojóvý sýr) nebo parmazánu, 150 ml rostlinné smetany, bobkový list, rozmarýn, šalvěj, tymián

Fazole předem namočíme a pak uvaříme se svazkem koření (bobkový list, rozmarýn, šalvěj, tymián). Na oleji opékáme na tenké nudličky nakrájenou mrkev a celer. Když se počne opékat, přidáme drobně nakrájenou cibuli. Do tohoto základu vložíme uvařené fazole, vše osolíme a přidáme druhou část posekaných zelených bylinek. Trochu podlijeme a necháme krátce podusit pod poklicí. Pak do všeho zamícháme spařené a předem uvařené jáhly. Vzniknou směs vložíme do vymazané a strouhankou vysypané nádoby a necháme v trobě zvolna rozpékat. Z vajec, sýra a smetany rozšleháme zálivku, nalijeme na rozpečený pokrm a necháme dopéci.


Pečená rajčata s kozím sýrem

500 g rajčat, 100 g špenátových listů, 200 g kozího sýra, 60 g tmavého chleba, 120 g cibule, 150 g řapíkatého celeru, sůl, libeček, bazalka, petrželka, olej

Rajčátku seřízneme vrchlík a vzniklým otvorem vydlabeme jeho vnitřek až na dužinu pod slupkou. Trochu uvnitř osolíme a naplníme směsí kozího sýra, kostiček chleba a spařenými a nasekanými špenátovými listy. Pokud je potřeba dosolíme (většinou už není potřeba, sýr je dostatečně slaný). Seříznutý vršek vrátíme na místo a vložíme do zapékací nádoby. Na dno nádoby dáme solidní dávku cibule, pokrájené jádřince z vydlabaných rajčat, sůl, zelené bylinky. Vše trochu zalijeme kvalitním olejem (rýžový, olivový) a dáme zapékat. Zprvu mírně a ke konci přidáme na intenzitě.


Kuskus s ovocem


200 g kuskusu, 500  ml jablečného moštu, hrst rozinek, 4 lžíce kompotovaného nebo čerstvého ovoce, sůl, 4 lžíce rostlinné smetany (Provamel)

Jablečný mošt přivedeme do varu a vsypeme kuskus. Přidáme propláchnuté rozinky, špetku soli a vaříme 3 minuty. Dortovou formu vypláchneme a vlijeme do ní uvařený kuskus. Uhladíme a necháme vychladnout. Na talíř krájíme úhledné tvary, které polijeme rozvarem z ovoce.

Rozvar: ovoce smícháme s troškou vody, převedeme do varu, přidáme špetku soli a vmícháme smetanu. odstavíme a poléváme kuskusový koláč.


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky