Leden - močový měchýř

25.12.2016

Podle orgánových hodin, které vychází z klasické čínské medicíny patří měsíc leden močovému měchýři. Do první poloviny ledna můžeme k močovému měchýři přiřadit ještě klouby a uši. V druhé polovině ledna zase přiřazujeme kosti, svaly a opět i uši.

Některé potraviny, které  jsou vhodné na podporu močového měchýře:

ananas, celer, čínské zelí, ječmen, kiwi, kukuřice, vodní meloun, okurka,...

V lednu konzumujeme především luštěniny, obzvláště pak fazole azuki, žluté a černé sójové boby. Z obilovin zařazujeme pohanku, oves, amarant, kroupy, divokou rýži. Z ovoce např.: pečená jablka, sušené neslazené ovoce (švestky, hrušky, jablka,...). Zelenina je nejvhodnější kořenová a kvašená (zelí, různé druhy picles,...). Dále pak používáme česnek, miso pastu, umeocet.

Z bylin, které lze použít na podporu močového měchýře můžeme jmenovat např.: květy černého bezu, přeslička (vhodná na léčbu osteoporózy i na močové kameny), jitrocel, bříza,.. . Lze také použít kalisii vonnou, která je výborným antioxidantem (léčí i ledviny, ale její využítí je velmi široké). Dále pak můžeme vařit čaj ze svízele, kukuřičných vláken (tato bylina se používá i na redukci váhy).

Azuki s dýní a pórkem

kus nakrájeného pórku, 1 hrnek dýně hokaido nakrájené na větší kostky, zázvorová šťáva, bazalka, 1 hrnek opravých a namočených fazolí azuki, mořská sůl

Na dno tlakového hrnce dáme pórek, na něj vrstvu kostek dýně a na ně vrstvu namočených fazolí azuki. Zalijeme namáčecí vodou a dáme trochu zázvorové šťávy. Převedeme do varu, natlakujeme a vaříme asi 40 minut. Po odtlakování dosolíme a přidáme sójovou omáčku a lehce dovaříme.


Prejt z fazolek azuki

250 g fazolek azuki, 6 cm řasy Kombu, 5 lžic sezamového oleje, 1 cibule, asi 3 velké stopky z celeru, 1 menší celer, 5 stroužků česneku, špetka majoránky, mořská sůl, pórek na ozdobu

Fazole azuki namočíme (nejlépe přes noc), pak vaříme v namáčecí vodě s řasou Kombu a stopkami z celeru v tlakovém hrnci asi 1 hodinu nebo v běžném hrnci 1,5 hodiny. Cibuli oloupeme a nakrájíme na malé kostičky. V kastrolku orestujeme cibuli na sezamovém oleji, přidáme majoránku, prolisovaný česnek a vlijeme uvařené azuki. Podle potřeby osolíme a znovu přivedeme k varu. Celer omyjeme a nakrájíme na střední kostky. Dáme na pánev do vyšší vrstvy studeného oleje, hned osolíme a smažíme, až je celer křupavý. Scedíme ho z oleje a zamícháme do fazolek. Hotové fazolky zdobíme na jemno nakrájeným pórkem.


Pozn.: Pokud někdo trpí na nadýmání, nejdříve luštěniny spaří vařící vodou, pak ve studené vodě namáčí, tu vyleje a vaří v nové vodě s větvičkou čerstvého tymiánu (lze použít i sušený).


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky