Listopad - plíce

08.11.2017

A jsme u měsíce listopadu, kterému náleží orgán plic. Čínská medicína o plicích říká, že jsou pánem orgánů, pánem energie, protože řídí veškerou energii v těle. Nazývá je také vrchním ministrem či  pomocným důstojníkem - leží ze všech orgánů nejvýše.

K orgánu plic řadíme tedy plíce, ale také tlusté střevo, otvorem plic je nos, dále sem řadíme i chlupy. Emocí plic je smutek až žal. Element, který vládne je kov. Další obrazy, které si můžeme pod elementem kovu proředstavit je sucho, barva bílá, chuť pikantní....

Listopad je obdobím dokončování a protože patří emoci smutku až žalu, bývá toto období jedno z nejsmutnějších období roku. Slunečního svitu ubývá. Jsou delší noci a kratší dny, počasí je spíše zachmuřelé a upršené,.... To ale neznamená, že bychom se měli touto melancholií nechat unést. Stačí se trošku zklidnit, uvitřnit. Můžeme si udělat hezkou atmosféru doma u krbu a hezké knížky. Dle chuti každého z nás, fantazii se meze nekladou.

Projevy oslabenosti plic

Pokud trpíme nemožností nadechnout se, dušností, kašlem, výraznou únavou, bušením srdce, vysycháním pleti nebo dokonce astmatem či zápalem plic, mluvíme o oslabených plicích. Pokud máme plíce oslabené a tedy většinou zahleněné, máme zahleněné také tlusté střevo, které bude patřit měsíci prosinci a je párovým orgánem plic. Oslabené plíce se ale mohou projevovat i neschopností či nechutí komunikovat a smutnou náladou.

Co nám pomůže plíce posílit?

Pečujme o svoji energii, dodržujme biorytmy, tzn. měli bychom začít chodit dříve spávat a vstávat s východem slunce. Pozornost věnujme spíše sami sobě a svému nitru. Dopřejme čas sami sobě. Dopřávejme si procházky venku v přírodě na čerstvém vzduchu a posilujme plíce pomalými a důkladnými nádechy a výdechy. Pracujme se svými plícemi, aby nám nezakrňovala.

Jaké potraviny jíst

Tak například rýži, obzvlášť jasmínovou natural, oves, slzovku (viz obrázky výše). Dále pak hnědou čočku, bílé fazole či tofu.

Ze zeleniny můžeme doporučit (všechny bílé druhy, protože bílá barva patří kovu a plicím) bílé ředkve, zelí, kedlubny, pórek, cibule, křen, česnek, ale také mrkev a kvašená zelenina.

Z ovoce hrušky, hrozny, jablka a sušené ovoce typu švestky, meruňky, datle.

Koření používáme to, které nás zahřeje. Takže například skořice, zázvor, fenykl, anýz, hřebíček, (perníkové koření), kmín, koriandr,...

Dále je vhodné v toto období konzumovat houby, vlašské ořechy, med, melasu a čaje. 0bzvlášť šípkový, který nám dodá potřebný vitamin C, dále pak rakytníkový, jitrocelový, mateřídouškový, měsíčkový, plicníkový a všechny tzv. "průduškové čaje". Může to být i řepíček, kopřiva, rdesno a mnoho dalších. Vhodné jsou i tinktury například z růže skalní, lichořeřišnice či echinacei. Může se také žvýkat puškvorec kořen. Vyhneme se mléku a mléčným výrobkům, které zahleňují a ochlazují. Omezujeme kávu, která nám dodává energii tím, že sáhne do rezerv a my chceme energii spíše šetřit. Dopřejme si hodně vitaminu C a hořčíku, což uvolní stáhlé průduškové svaly.


Pozn.:

Zdroje hořčíku

  • Kakao, bukvice, sója, fazole, hrách, ořechy, šípek suchý, ....
  • Banány obsahují také značné množství hořčíku a navíc vstřebatelného a v dobrém poměru vápník x hořčík

Zdroje vitaminu C

  • Všechny druhy šípků (nevyloučí se ani vařením), nať petržele (má i jiné vitaminy a minerály), dále rakytník, černý rybíz, jahody, kiwi, citrusy, křen, paprika, řeřicha, petržel, kopřiva, mochna husí.

R E C E P T Y

Sladkokyselá polévka z bílých fazolí

150 g drobných bílých fazolí, 5 cm řasy Kombu, 3 stopky z celeru, 5 lžic sezamového oleje, 3 lžíce rýžové mouky, 1 větší cibule, 1 větší petržel, 1,5 l zeleninového vývaru, 3 lžíce umeocta, 4 lžíce tofunézy, sůl, zelená cibulka na ozdobu

Fazole namočíme, nejlépe přes noc. Namáčecí vodu slijeme v případě potíží s nadýmáním, jinak vaříme s řasou kombu a stopkami z celeru tak, aby to vše bylo ponořené ve vodě. Vaříme v tlakovém hrnci 1 hodinu nebo v běžném hrnci 1,5 hodiny. Cibuli oloupeme, nakrájíme na půlměsíčky a orestujeme na oleji. Petržel omyjeme a nakrájíme na sirčičky. Přidáme rýžovou mouku, osolíme a znovu přivedeme do varu. ochutíme umeoctem a do hotové polévky rozmícháme tofunézu. Na talíři posypeme jemně nakrájenou zelenou cibulkou.


Rýžovo-jáhlové karbanátky

200 g rýže natural, 150 g jáhel, kousek celeru, sůl, 2 lžíce rýžového octa, 2 lžíce sójové omáčky Shoyu, sójová omáčka v rozprašovači

Rýži přebereme a propláchneme na sítu. Jáhly propereme ve třech vodách. Vodu v poměru 1:2,5 (poměr vody k oběma obilovinám dohromady) přivedeme do varu, vložíme rýži, znovu přivedeme do varu a vložíme okapané  jáhly. Osolíme a vaříme asi 40 minut. Necháme vychladnout. Celer omyjeme a nastrouháme na jemném struhadle. Do vychladlého obilí promícháme celer, sojovou omáčku i rýžový ocet. Z obilného těsta tvoříme karbanátky, které fritujeme ve vyšší vrstvě oleje. Hned po vytažení  z tuku je zastříkneme sojovou omáčkou.


Palačinky s meruňkovou náplní

2 hrnky hladké špaldové mouky, 1 hrnek žitné hladké mouky, 1 hrnek pohankové hladké mouky, špetka soli, špetka kurkumy, špetka koriandru nebo kardamonu, 2 lžíce kukuřičného oleje, 2 lžíce sojového mléka - rozmíchat v 200 ml vody, slunečnicový olej, meruňková povidla

Veškeré ingredience smícháme a přiléváme vlažnou vodu tak, aby se utvořílo řidší těsto. Necháme chvíli ustát. Pánvičku rozpálíme a lehce potřeme olejem. Nalijeme těsto, opečeme z jedné strany a hned obracíme. palačinka bymělabýt růžová a propečená. Plníme náplní z rozvařených meruňkových povidel. Stočíme do ruličky a jíme teplé.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky