Říjen - žaludek

07.10.2017

Říjen je měsíc, který nám už říká, abychom pomalu začali zvolňovat a více odpočívali stejně tak jako příroda. Vše se už zklidňuje a chystá k odpočinku. Proto začněme i my více relaxovat a zvnitřňovat se.

V měsíci říjnu se pozornost soustřeďuje našemu žaludku. Žaludek je doplňkovým orgánem pro slezinu a slinivku. Žaludek má i z hlediska čínské medicíny několik funkcí: řídí příjem a skladování potravy, řídí rozklad a trávení potravy, řídí přepravu esence, řídí sestup QI a je zdrojem tekutin.

Pomocí žaludku můžeme odebírat pulz při diagnostice, protože žaludek dopravuje QI z potravy k pulzu. Také přepravuje kalnou vlhkost k jazyku a vytváří povlak na jazyku, což zase diagnostikujeme při pozorování jazyka.

Pokud je z pohledu čínské diagnostiky žaludek v nedostatku, člověk má sny o tom, že je u velkého množství jídla.

Žaludek je orgán, který velmi silně vnímá naše emoce. Například stres ho velmi oslabuje. Pokud dobře netrávíme a to jak potravu, tak i emoce, začne se vyvíjet zánět jeho sliznice až ve vystupňované fázi může dojík k žaludečním vředům.

Pod počáteční varovné signály oslabenosti žaludku (klidně i emocemi) řadíme: nadýmání, pálení žáhy, zvýšenou kazivost zubů, paradentózu, drobné krvácení z dásní,... Zde je důležité zharmonizovat psychiku a pomoci tím svému žaludku.

Pokud chceme dostat žaludek do rovnováhy i po fyzické stránce, je dobré snídat nejlépe mezi 7 - 9 hodinou. To je doba, kdy má žaludek nejvíce energie. Také je dobré se zaměřit na to, co a jak jíme.

Snídaně by měla být teplá. Doporučují se obilné kaše (jahelná, kukuřičná, ovesná,pohanková, rýžová,... dle ročního období), polévky nebo míchaná vajíčka s nějakou obilninou místo pečiva.

Pro toto období jsou vhodné ke konzumaci luštěniny typu hrách a cizrna. Pro lepší stravitelnost se mohou vařit se saturejkou, kmínem, tymiánem či majoránkou a troškou mořských řas pro lepší obsah minerálních látek a stopových prvků.

Zeleninu začínáme prohřívat místo konzumace pouze za syrova. Vhodné jsou dýně, kedlubny, mrkev a všechna zelenina, která přirozeně sladce chutná. Samozřejmě všechno, co právě dozrává. Nyní je možné konzumovat i brambory, zelí,.... Vhodné jsou potraviny žluté, oranžové, červené a zelené barvy, protože nám do těla vnesou světlo, kterého už pomalu začíná krůček po krůčku ubývat.

Z ovoce jsou dobré hrušky, jablíčka, švestky a postupně ovoce sušené, které nám dodá hodně energie.

Z bylin lze doporučit měsíček, řepík, zeměžluč, pelyněk, kopřivu či pampelišku pro dobré trávení a posílení žaludku. Byliny se mohou samozřejmě vzájemně kombinovat.

Nezapomínejme v tuto dobu také konzumovat více vitaminu C pro svoji imunitu. Vitaminu C tělo potřebuje ze všech vitaminů z 80 %, zbylích 20 % čítá potřebu všech ostatních vitaminů. Nyní máme období šípků, které jsou výborným zdrojem vitaminu C. Navíc tento vitamin neztrácí ani tepelnou úpravou. Dále ho máme hodně zastoupen v rakytníku, který také právě dozrává (pokud se nesbírá pomocí přemrazení, je vhodné přemrazení šťávy, aby nedráždila žaludek). Dále pak obsahuje vitamin C petrželka i kadeřová,.....

A na závěr bychom mohli dodat: "Zkusme si jídlo vychutnávat" (bez televize, počítače, mobilu a podobných vymožeností doby).


RECEPTY:

Hrachová polévka

350 g žlutého půleného hrachu, 5 cm řasy Kombu, 1 větší cibule, 1malý celer, 5 lžic sezamového oleje, špetka bazalky, 1 l zeleninového vývaru, 2 lžíce sójové omáčky, podle potřeby umeocet, sůl, sezamový olej na osmažení celeru (množství podle velikosti nádoby na smažení, vrstva by měla být alespoň 3 cm).

Hrách přebereme a namočíme (nejlépe přes noc nebo alespoň na 3 hodiny). Namáčecí vodu slijeme (pokud trpíme nadýmáním, jinak vaříme v namáčecí - má více obsahových látech z hrachu) a dáme čerstvou tak, aby byl hrách ponořený. Přidáme řasu kombu a vaříme v tlakovém hrnci 1 hodinu nebo v běžném hrnci alespoň 1,5 hodiny. Hrách by měl být rozvařený, krémový. Cibuli oloupeme, nakrájíme na malé kostičky a orestujeme na oleji. Hrách propasírujeme (nebo rozmačkáme) a dolijeme zeleninovým vývarem. Přidáme orestovanou cibulku, bazalku, sójovou omáčku a znovu přivedeme k varu. Podle potřeby dochutíme umeoctem. Na závěr přidáme osmažený celer jako falešný špek. Celer omyjeme a nakrájíme na kostičky. Vožíme do studeného oleje a ihned osolíme. Začneme restovat, až celer zrůžoví a připomíná špek.


Dušená petržel s hříbky, tempehem a rýží

petržel, celer, kmín, sůl, pepř, hříbky nebo žampiony, smažený tempeh (nebo na plátky nakrájený celer), vařená rýže, hrášek, pažitka (vše dle potřeby a chuti)

Na trošce oleje orestujeme koření - sůl, kmín a pepř a přidáme na jemné plátky nakrájenou petržel (a celer), krátce podusíme a přidáme hříbky nebo žampiony a dále dusíme 10 minut. Přidáme tempeh a ještě krátce podusíme.

Přílohou je uvařená rýže, kterou jsme smíchali s hráškem a pažitkou.

Jako nápoj můžeme podávat čaj z růžových lístků.


Sladký nákyp

300 g jahel, 100 g jasmínové rýže, 5 lžič sušeného či tekutého rýžového nápoje, 3 lžíce ječmenné sladěnky, špetka skořice, 3 větší jablíčka, 3 lžíce rozinek, citrónová kůra (bio), špetka vanilky, sůl, 1 lžíce slunečnicového oleje, podle potřeby povařené švestky, 2 lžíce slunečnicového oleje na vymyzání plechu.

Jáhly s rýží společně propláchneme ve 3 vodách. Vodu v poměru 1:3 přivedme do varu, vsypeme jáhly a rýži a vaříme se špetkou soli 30 minut. Mezitím si nastrouháme na hrubém struhadle omytá jablíčka a orestujeme je na oleji. Přidáme špetku soli, propláchnuté rozinky, sladěnku, skořici, citrónovou kůru, vanilku a kvalitní rýžový nápoj. Vše vmícháme do uvařené směsi. Plech vytřeme olejem a do něj dobře uhladíme. Lehce zapečeme asi 10 minut ve středně vyhřáté troubě. Necháme zchladnout a krájíme na úhledné tvry. Můžeme ještě doplnit např. povařenými švestkami.

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky