Září - slezina (slinivka)

17.09.2017

Čínská medicína nerozlišuje slezinu a slinivku, v podstatě celé trávení nazývá slezinou.

Slezina toho v těle zaopatřuje velmi mnoho: řídí přepravu a přeměnu potravy, ovládá vzestup energie, ovládá krev, ovládá svaly a končetiny, patří k ní ústa, projevuje se na rtech, ovládá také sliny,..... .

Dále také čínská medicína říká, že slezina je příbytkem pro intelekt (neboli schopnost usuzování). Také na ni působí melancholie a zamyšlenost.

Z podlehu celostní medicíny lze říci, že se slezina podílí na celkové obranyschopnosti organismu, obzvlášť co se týče virového napadení.

Slezinu oslabuje přílišné sezení, nadmíra myšlení (tedy nejvíce sedavá zaměstnání, kde člověk hodiny pracuje intelektuálně). Dále pak příliš syrové stravy, nadmíra sladkostí,.... Dalo by se říci, že téměř každý moderní člověk má z nějaké části slezinu oslabenou.

Oslabená slezina se převážně projevuje zahleněností organismu, trávícími obtížemi, opary na rtu, únavou, sníženou imunitou, nadmírou přemýšlení, snahou poučovat, starostlivostí, chutí na sladké nebo absolutní nechutí na sladké.....

V tomto období je vhodné vyhnout se bílému cukru a bílé mouce, zmrzlině, čokoládě, živočišným tukům, přepalovaným jídlům a alkoholu. Také vlhké prostředí nám nyní moc neprospěje (sauny,...).

Slezině patří sladká chuť, ale ta přirozeně sladká. Proto zařazujeme potraviny typu sladká rýže, ze zeleniny jsou vhodné žluté kulaté druhy (dýně, brambory, kukuřice, cibule,...), dále pak jáhly, zelí a vše, co právě dozrává.

V tomto období bychom se měli zaměřit na dostatek vitaminu C, který nám s imunitou pomáhá a tím se i připravit na chladnější období roku. Vitamin C nám nahrazuje sluníčko, dává nám světlo. Obzvláště lidé, kteří trpí psychickými potížemi z nedostatku světla a slunce by měli začít s užíváním vitaminu C v nějaké formě. Vhodné jsou šípky, rakytník (stačí 1 bobulka denně), kiwi, kustovnice čínská (goji), méně už je ho v citrusech, dále pak například v třešních acerola, paprice, brokolici, rajčatek, černém rybízu, jahodách, květáku, špenátu, brusinkách, papáji, bramborách,...

Vitamin C můžeme nakombinovat s vápníkem nebo rybím olejem či na střídačku a tím podpoříme také svoji imunitu a připravíme své tělo na nadcházející počasí.

V září je vhodné sbírat byliny truskavec a plicník, protože nyní mají vysoký obsah křemíku, který naše tělo také potřebuje. Pohyb na čerstvém vzduchu prospěje naší slezině, takže uděláme hned dvě dobré věci pro své zdraví najednou.

R E C E P T Y :

Polévka z bíle ředkve daikon se zázvorem

1 střední ředkev daikon, pórek, sůl, 5 cm řasy Wakame, 1,5 l zeleninového vývaru, 2 lžíce šťávy z čerstvého zázvoru

Řasu Wakame namočíme. Pórek rozpůlime podélně a promyjeme pod tekoucí vodou. Bílou část nakrájíme na šikmé proužky, zelenou na jemná půlkolečka. Ředkev daikon omyjeme a nakrájíme na půlkolečna. Do kastrolu vložíme nakrájenou řasu Wakame, bílou část pórku, ředkev, zalijeme namáčecí vodou z řasy a asi 0,5 l zeleninového vývaru. Přidáme špetku soli a vaříme do měkka. Zalijeme zbylým vývarem, znovu přivedeme k varu, ochutíme čerstvým zázvorem a posypeme zelenou částí pórku.


Chřest s ochucenou rýží a mandlovou omáčkou

250 g chřestu, 2 šálky rýže, 1 malý pórek, 1 mrkev, 1 cibule, 5 černých oliv, 10 mandlí, olivový olej, šalvěj, sůl, nové koření, bobkový list, citron, jíška nebo zakysaná smetana

Chřest dáme vařit na 20 minut se solí a olivovým olejem. Mezitím si připravíme rýži. Na oleji podusíme nadrobno nakrájený pórek, osolíme, přidáme pár lístků šalvěje a nahrubo nastrouhanou mrkev. Po 5 minutách restování přidáme opranou rýži, zamícháme a podlijeme vývarem. Pod pokličkou na mírném plameni vaříme rýži asi 15 minut a 10 minut ještě necháme dojít.

Na omáčku si připravíme 5 černých oliv a 10 mandlí. Obojí pokrájíme najemno a dáme povařit s troškou vody. Také dáme vařit další vývar z cibule, bobkového listu a nového koření. Šálek tohoto vývaru pak přidáme do vařících se mandlí a oliv. Zahustíme jíškou nebo zakysanou smetanou a ochutíme citronovou šťávou. Máme-li citron v bio kvalitě, použijeme i trošku citronové kůry.


Kukuřičný koláč se švestkami

0,5 l šálku kukuřičné krupice , 2 l vody, 300 ml pšeničné sladěnky, špetka soli, 2 lžíce kukuřičného oleje, asi 20 dobře vyzrálých švestek

Vodu přivedeme do varu a vsypeme kukuřičnou krupici. Vaříme na malém plameni 40 minut, až se vstřebá voda. Ke konci varu vmícháme sůl, sladěnku a olej. Pekáček vypláchneme studenou vodu. Švestky omyjeme, vypeckujeme a poklademe řeznou plochou na plech těsně vedle sebe. Opatrně naléváme uvařenou kukuřičnou krupici tak, až zalijeme celou plochu švestek. Necháme zatuhnout. Vyklopíme a krájíme úhledné tvary.


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky